brat

provident

Discussion in 'Loc de dat cu capul' started by gamma, Mar 23, 2011.

1. gamma

gamma Banned

Noroc, aveti vreunul imprumut la astia? Am auzit tot felul de probleme cu ei, ca e dobanda prea mare, ca vin aia la tine la usa dupa rate si etc. Eu vreau sa stiu daca se poate plati rata cu cardul in fiecare saptamana, sa nu fie nevoie sa vina vreun retardat la mine sa-mi ia banii. Dobanda o dau dracu`, avand in vedere ca vin banii in 48 de ore fara alte rahaturi, pentru un milion in plus fata de banca imi asum riscul. Vreau sa iau vreo 14milioane de la ei pe un an, ar veni vreo 17 sa dau inapoi. Atat am calculat la ei pe site, rata saptamanala 30 lei, oare ma trezesc cu mai mult de plata saptamanal ? Multumesc.
  2. in viata ta sa nu faci credit in banca..
  3. ce a zis si asta de mai sus
  4. H C

H C Banned

Depinde de dobanda, poate sa nu fie fixa. La unele banci ajungi sa dai chiar de 3-4 ori suma imprumutata, daca perioada de restituire e mare, iar ratele mici. Vorbeste cu ei, si vezi de dobanda, daca nu e fixa nu prea are rost sa te incurci..
  5. la provident de obicei platesti dublu. profita de faptu ca-ti dua banii in 24/48 de ore, dar te rup la dobanda. cel mai bine te duci si te informezi la ei, ca e bulangeala mare la ei pe site.

si legat de "retardatu" care vine saptamanal sa-ti ia banii, asa e, pot sa confirm.
  6. gamma

gamma Banned

Împrumutul ales
    Metoda de plată:Transfer bancar
    Valoarea totală a creditului:1.250,00 lei
    Număr de plăţi săptămânale:51
    Rata săptămânală:32,53 lei
    Ultima rată:32,43 lei
    Costul total al creditului:408,93 lei
    Comisionul de analiză a dosarului:70,00 lei
    Comisionul de administrare a creditului:115,56 lei
    Dobânda fixă totală (34%):223,37 lei
    Dobânda Anuală Efectivă (DAE):81,47%
    Valoarea totală de plată:1.658,93 lei

daca eu pentru asta semnez, chiar e posibil sa ma prosteasca apoi in ultimul hal fara ca eu sa am vreun cuvant de spus? si pentru ce imi trebuie cont bancar daca vine ala oricum la mine la usa dupa rate? Scrie transfer bancar, ma duc frumos pun banii la banca in cont la ei si la revedere.
  7. ce a zis fres1 dar daca vrei neaaparat ia bani de la ei si arde-i,nu le mai da nimic.am pe un prieten care si-a facut si acum il cauta aia se roaga de el sa le dea macar 50 ron lunar.la genul acesta de banca nu are ce sa iti faca politia,de fapt la nici o banca :D decat banca,daca ai girat cu ceva
  8. gamma

gamma Banned

nu stiu frate, mie mi-ar conveni maxim sa dau 30lei pe saptamana, un milion doua sute pe luna. i-as da lunar si n-ar mai trebui sa vina nimeni saptamanal la mine. avand in vedere ca-mi dau banii aia 12milioane in 2 zile. Am nevoie de bani, altfel n-as fi nebun sa fac asa ceva. Mi-e teama doar sa nu platesc mai mult de 30 lei/luna, cine stie cum sa ma pacaleasca.
  9. H C

H C Banned

Cel mai bine mergi la sediul lor si vorbesti cu ei.
  10. Sir R

Sir R Banned

Parintii mei au facut si au rata fixa saptamanal 60 ron. N-a crescut/scazut niciodata.Ba chiar au mai primit niste bonusuri = bani cu care puteau plati rata in acea luna.

Cu alte cuvinte ti-o plateau ei.

Au fost destul de prompti.

Au zis ora x suma x asa a si fost.

E mai comod, vine si-ti ia banii de acasa, nu tre' sa te duci sa umbli prin oras.
    Dupa ce vei termina un imprumut foarte probabil sa-ti vina cu o noua oferta etc etc.

Cand bancile te freaca de colo colo, astia sunt o solutie foarte ok :) in limita sumei..normal. Nu iti pot da cat iti da o banca.
  11. mai bine ceri la un tovaras sa te imprumute :D
  12. crtW(iolin)X

crtW(iolin)X Banned

Nu o sa mai fie asa frumos cand o sa fie pe sfarsit xD .
  13. gamma

gamma Banned

peugeot, dar parintii tai n-au avut posibilitatea sa plateasca si prin cont bancar? inteleg c-au ales sa vina acasa ala, dar puteau s-aleaga si transferul? au luat 3000 ron de platesc 60lei pe saptamana?

ce vrei sa spui, creative?
  14. Si tu crezi ca astia de la banci sunt chiar asa prosti? :)) Hai ba fiti seriosi, credeam ca aveti putintica minte fata de altii, pai iti zic eu ce-ti face; tu oricum nu platesti, te lasa in pace, dobanda fata de ei creste de la luna la luna sau an la an daca tot nu ai platit si ai sa te trezesti intro zi cu citatie de la tribunal cum ca esti dat in judecata, proces pe care 99,99% ai sa-l pierzi si atunci ai sa platesti si datoria la ei care va fi undeva la o suma de-ti vine sa-ti iei gatu si ai sa platesti si costurile de judecata. Who's the smart guy now?:)

ON: Pentru o suma mai mica de 1500-2000RON se merita sa iei imprumut de la provident pentru ca dobanda nu e asa mare, ai mei au luat o suma undeva in jur de 1000E cu rate saptamanale s.a.m.d. dar au platit aproape dublu inapoi daca-mi aduc bine aminte...
  15. mercur

mercur Banned

1. Banati-l pe ^.
    2. Pentru un imprumut pana in 500€ merita facut contract cu ei.
  16. Astia de la provident fac un fel de camata cu acte. Adica tu suni ( sau dai sms ) camataru in cazu de fata , pizdutza aia de raspunde la telefoane, iti ridica comanda , zici ca ai nevoie de 3000 lei, si a doua zi pizdutza isi trimite pestele si iti aduce banii. Tu te bucuri de ei, dar o sa stie tot blocu ca ai credite , cand il vede pe nenea ala imbracat in albastru venind la tine in fiecare saptamana. O sa ajungi sa ii urasti fatza , o sa ii dai un pumn in gura cand o sa te trezeasca din somn dimineata sa ii dai banii si o sa stii ca din cauza banilor alora numai ai de tigari in ziua aia, o sa te lecuiesti de credite si nu o sa mai postezi pe forum cacaturile astea.

ONNNN: 84.6 % dobanda DAE ? WTFFFF ? App la provident ai dobanda fixa si fara costuri ascunse , cel putin asa zice reclama
  17. nu face prostia asta...am o ruda care are asa ceva la provident... plateste vreo 80 de ron pe saptamana...dobanda super, super mare...si nu`i asa cum zice Live For Bets... ala vine la tine acasa , dar daca nu este de acord te poate refuza destul de repede...dar de obicei daca este un salariat in familie cu un salariu peste cel "minim pe economie" iti acorda... si oricum nu poti face un imprumut mai mare de vreo 2500 parca... apoi dupa ce termini primul imprumut si doresti sa mai faci inca unul iti acorda o suma mai mare de bani si tot asa... dar oricum este o mare greseala sa faci imprumut la Provident
  18. M4Nu_cu_patru

M4Nu_cu_patru Banned

Fa tot posibilul si angajeaza-te...
  19. rRr

rRr

ai dreptate, dar nu o sa-ti mai dea nicio banca vreun imprumut, si nu se stie niciodata cand o sa ai nevoie :-s
  20. Sir R

Sir R Banned

De bancar nu stiu nimic.Ei au ales sa vina tipu/tipa acasa sa ia banu.

NU mai stiu exact suma dar cam asa pe la 2800-3000 ron au luat.