resolution problem

Discussion in 'Filme' started by sez, Apr 29, 2006.

1. sez

sez

care sare in ajutor...
    folosesc vegas 5... cs-u il am in rezolutie de 800 x 600. nu am umblat pentru ca nu stiu de unde la rezolutie de render din vegas.
    dar ceea ce-mi renderuieste, imi scoate pixelat (la rezolutie urata).
    rezolvare ? any1 ?...

2. pai logic ca daca iei o imagine de 800 pe 600 si o alungesti fara sa maresti numarul pixelilor o sa iasa pixelat

chestia asta se face invers, faci in cs la rezolutie mare (1600x1200 de exemplu)
    si apoi te duci in vegas la o rezolutie mai mica, dar tot mare (1280 sau 1024)

3. sez

sez

ok. let me get this.
    toate fazele care le-am luat, trebuie sa le refac, sa le iau din cs in rezolutie cat mai mare, iar in vegas sa pun rezolutia de unde ?
    asta ar fi rezolvarea ? am inteles bine ?

later edit:
    am facut si asta. am luat faza din cs la rezolutia (in joc, a cs-ului) maxima (1200 parca... cu 1000 si ceva...). numai ca se vede la fel. si stiu si de ce. e vorba de procesul bmp 2 avi, proces in care eu folosesc virtualdub iar ca, codec, xvid-ul.
    ma uit oleac prin virtualdub sa vad daca gasesc de unde sa schimb rezolutia de output sau ceva...
    oricum, astept in continuare ajutor...

4. sez

sez

come on movie makers... need backup... se vede execrabil... :|

5. Iei pozele din cs 800x600 le bagi in videomach si scoti 800x600 codec full frame uncompressed, bagi aviu un vegas si scoti tot 800x600 si selectezi best quality

6. sez

sez

hm... am incercat... adica acum mi-l renderuieste... but... mi-l scoate (un clip de nici 15 secunde) la 500 de mega :mad: asa vrei sa il fac ?...

7. sez

sez

ok. smf. e clar ca fac sau nu fac, ceva din vegas video (o greseala). fie este din cauza codecului pe care il folosesc (xvid) fie... nu stiu de la ce altceva ar putea fi...
    adica chiar si cu clipul de 500 de mega, necodat, la 800 x 600 am renderuit la fel, tot pixelat... se vede penibil...

8. sez este o sectiune pentru movie makeri .. ai face bine sa te docomentezi de p'acolo cu ceva...crede-ma ca merita..HF:)

9. sez

sez

roger :) imi dau singur kick. thanx anyways

10. Si mie mi s-a intamplat la fel si nu stiu ce sa fac.

11. iSM

iSM On probation Banned

LOL :)))))))))))))))))))))))