brat

Tutorial CSManager

Discussion in 'CS Manager' started by Bisti, Mar 29, 2006.

1. Bisti

Bisti Sirius Black

iata un mic tutorial postat mai jos de Nighty.

puneti intrebari si vom adauga tot ce va fi de stiut pentru a pleca la drum cu o singura echipa si a nu reseta sau crea prea multe.
  2. 1) Pt inceput ganditi-va pe ce jucatori vreti sa va axati ... la creearea contului primiti o echipa sub-mediocra cu un average value in jur a 28.000 (7 jucatori cu varste intre 15-24 de ani ) . Avand in vedere ca dispuneti de 20.000 csm puteti alege intre a aduce jucatori cu value peste average value lotului care il aveti pus la dispozitie (atentie la ce jucatori achizitionati ... daca cheltuiti peste 10.000 csm pe transferuri veti avea probleme serioase pe viitor cu redresarea echipei pentru care aveti 5 saptamani la dispozitie ) , va puteti axa pe jucatorii primiti la start si sa-i cresteti , sau puteti sa va axati pe rebuild(creearea unei echipe cu medie de varsta sub 15 ani bazata pe talente) , dar o sa fie greu sa gaseasca de la inceput un jucator gen talent 4-5 @ 13 ani la sub 30.000 csm , dar puteti gasi jucatori gen 14-15 ani talent 3-4 la preturi acceptabile + jucatorul de 15-16 ani care il primiti la inceput sunt mari sanse sa fie valoros gen talent peste 3 + special ability .

2) Prima saptamana nu aveti posibilitatea de a alege din mai mult de 2 sponsori care sunt foarte slabi deci evitati de preferinta sa alegeti sponsor ... asteptati pana lunea urmatoare si intre timp angajati un PR manager . Tot aici nu alegeti o misiune decat daca ea poate fi dusa cu bine pana la Deadline . Pe masura ce Creste Reputatia clanului (Mp) veti avea de ales din sponsori din ce in ce mai buni.

3) Serverul ... pt inceput cu 2000 csm puteti upgrada serverul la lvl 3 dar atentie la numarul de sloturi cumparate pt ca sunt f f scumpe ... Nu va aventurati la mai mult de 8-32 slots cumparate din prima saptamana pentru ca oricum nu aveti destula reputatie cat sa adunati lume suficienta pe hltv in liga .

4) Pt un rebuilder recomand achizitionarea unui scouter din prima saptamana mai ales ca rebuilderul cheltuieste mult mai putini bani pe salarii la inceput . Puteti avea sanse sa gasiti jucatori 13-14 ani talent 4-5 ... nu e usor dar cum un jucator vine in probe cam o data la 3 zile intr-o luna va vor trece in probe macar 10 jucatori ... deci sansele sunt bunicele sa ramaneti cu ceva .

5) PLanificarea cheltuielilor ... cum platile se fac in fiecare luni noapte trebuie sa va planificati foarte bine cheltuielile adica : -> salariile staffului , salariile jucatorilor , cheltuielile cu serverul , cheltuielile pe camerele de antrenament , cheltuielile pe transferuri .Sunt multe cheltuieli deci alegeti cu atentie pe ce cheltuitzi banii deoarece 20.000 csm e o suma insignifianta pt inceput .

6) O data intrati pe minus aveti 5 saptamani de redresare financiara , timp destul aparent dar doar aparent ... este foarte foarte greu de redresat o echipa de la -10.000 , este si mai greu de redresat o asemenea echipa daca nu este macar top 50 in national rank si nu are macar 2 stele la MP .

7) Luati in calcul stamina jucatorilor astfel incat sa va organizati un program care sa va permita aranjarea unui numar de 3 pcwuri in ziua in care aveti 100% fitness la toti jucatorii : de exemplu daca in echipa jucatorul cu cel mai mic stamina are 3 la aceasta caracteristica el va pierde 22% fitness per pcw ... adica dupa o zi cu 3 pcw va avea 100% - 66% -> 34 % fitness ... dupa ziua in care atzi jucat 3 pcw jucati cate 2 pcw pe zi pana cand jucatorul cu 3 stamina ajunge iar la 100% fitness si tot asa ... avantajele sunt evidente pt ca jucand 3 pcw o data la 3 zile inseamna abilitati in plus pentru jucatorii din lot.

8) Pretul biletelor de pe hltv le mariti doar in functie de reputatia clanului (Mp in meniu Sponsors) pe masura ce aceasta creste mai adaugati 1-2 csm la pret ( eu la 11 MP am 16 csm pe hltv si in liga e full @ 75/128 slots )

9) ALEGETI CU ATENTIE CE CAMERE CUMPARATI LA TRAINING PT INCEPUT --> In meniul players datzi click pe help in dreapta sus si vedeti la ce contribuie fiecare din cele 10 atribute pt a va hotara mai usor la ce camere sa apelati pentru training-ul jucatorilor
    Daca veti achizitiona la inceput un jucator ce are Leadership points peste 6 putetzi sa neglijati camera de teamplay deoarce este sarcina clanleaderului sa tina jucatorii in frau la scheme cand au excese de zel si se aventureaza pe harta , acestl lucru depinde doar de numarul de Leadership points. Parerea mea ... nu cumparati camera de teamplay ci concentratzi-va pe aim, handling, quickness ,playing iq , awarness . Despre restul au fost admini cu un an vechime care nu reusesc sa-si dea seama in ce masura ajuta un jucator.

10) Evitati sa cheltuiti banii pe echipament !!!!!!!!!!!!!!!!! Este o cheltuiala mare si total inutila pentru ca de banii cu care dotati echipa puteti achizitiona 1 jucator sau 2 in functie de ce strategie aveti (builder , rebuilderd , sau echipa old dar cu skill )

11) Daca aveti o echipa competitiva cautati sa va inscrieti in cat mai multe Friendly Leagues .... jucatorii nu castiga experienta dar o clasare pe podium intr-un friendly league de 16 echipe poate aduce - 1st place 4000 csm , 2nd place - 2400 csm , 3rd place - 800 csm , la o inscriere de 500 csm ( poate fi setata doar de creatorul ligii )

12) Armele pe care jucatorii au specialitati produc un beneficiu de 5% la nr total de skilluri pe durata folosirii lor intr-un meci de ex un jucator cu 300 de skilluri si specialitate ak47 in meci cu arma in mana primeste un bonus de 15 skilluri distribuit random . NU ESTE OBLIGATORIU SA FOLOSITI UN JUCATOR CU ARMA CARE O ARE LA SPECIALITATE ... de exemplu un jucator cu aim si handling peste 50 poate stapani ak foarte bine desi are specialitate deagle sau mp5navy.

13) Nu folositi AWP decat daca aveti jucator cu aim 90-100 handling 60+ quickness 60+ ... este o arma criminala care cere skilluri pe masura .
    Vor mai veni adaugiri pe masura ce se vor mai pune si intrebari .
    Aceste tips-uri sunt creeate de mine exclusiv , unele experimentate altele care mi-au fost explicate de un admin cu vechime de un an in joc din propria lui experienta pe parcursul a 8 sezoane .

Unde sunt nelamuriri asteptam intrebari. Eu cu Bisti va vom raspunde.
  3. am cumparat scout roman level 5 ... si pana acum am avut 4 oameni care i`a gasit intradevar 13 14 ani dar cu talent mic - un sfat ceva ... sa`i accept sa nu`i accept ? eu le`am dat decline si ma gandeam sa apara unu cu talent 4 cel putin ....
  4. Tre sa ai in primul rand in vedere ca pentru al angaja platesti 1000 csm , dupa care trebuie sa-l folosesti in 4 meciuri ( liga , pcw sau cupa ) dupa care il poti achizitiona pentru 3000 csm . Parerea mea nu are rost sa accepti 13-14 ani cu talent mai mic de 4 decat daca mergi pe rebuild si ai de gand sa-i cresti ... ce e 13-15 ani talent 4-5 poti sa vinzi pe bani frumosi ... atentie si la stamina pentru ca stamina mai mic de 3 nu se prea cauta pentru ca poti juca 3 pcwuri pe zi cam o data la 5 zile ( cu stamina 2 la unu din jucatori )
    Fuzzy : rabdare ... intr-o luna itzi vine sigur unu de 13-14 ani talent 4-5
  5. aDa

aDa

dupa care il poti achizitiona pt 1000 [LOL] eu la fiecare trebuia sa platesc 3000 so sa stii ca nu e batut in cuie ce ai zis acolo.
    sub talent 4 decliNe fuzzy desi sa stii ca eu am vandut jucator de 13 ani cu talent 3 [3 specials bune+1 clanpoint] si steaua neagra [-1 clanpoint] pe 7200 ;)
  6. da stiam ca tre sa dau 1000 ca sa`l angajez si dupa sa`l cumpar ... ms de info sper sa`mi pice unu cu talent 5 :))) dreamin`.... :D
  7. o mica intrebare : dak am inceput total prost... ash putea sa resetez ?! sau ce sa fac ?! k la capitolu bani stau incredibil de prost (-vro 30000) .... ?! aqma mi'am mai revenit (adik din cel mai ratat din grupa pe locul 5) ... so.. !!
  8. Trimite mail la admin sau la support ( click in josul paginii pe support ) ca vrei sa ti se reseteze contul si luni vei primi un nou cont
  9. 1) duceti-va direct pe un server cu cel putin 100 de sloturi pentru ca hltvul e sursa voastra principala de bani....recomandat e sa il upgradati la 128 de sloturi din prima ------asta inseamna cam 11-12k deci va mai raman 8 k sa va jucati cu ei;)

2) bonusul pe care il primesc jucatorii cand joaca cu arma favorita nu este divulgat si este stiut doar de SA

3) pe moment nu este nici un beneficiu daca un jucator joaca pe harta lui favorita ----cica se implementeaza odata cu inferno
  10. Mission objective Win 3 league games.
    Mission status 3 / 3 league games won.
    Expiration date 2006-04-03 01:00

cand primesc "recompensa" ?
  11. La incheierea perioadei pe care ai luat misiunea , adica duminica spre luni noaptea la 1:00 .
  12. ok mersi :D
  13. Expiration date 2006-04-03 01:00
    in ziua cand iti expira deadline-ul
  14. nighty check u're pm !
  15. Intr-adevar, dupa ce joci 4 meciuri cu un tryout, trebuie sa platesti 3000 csm sa il opresti in echipa.
  16. hmm am intrat de 3 zile si am facut o mare varza cu banii cu trabsferuri cu tot adik acum am 9 jucatori de valori aprox 25000 care nu pot sa mai scap de ei si banii sunt la 0 mam si aruncat la multe pcw-uri si fitness lea scazut la red si acu au pierdut si sansa ca sa intre in alta divizie sami fac alt cont sau sa ma chinui pe asta ??
  17. Delinquent

Delinquent Cu baietii de elita

Fatzi alt cont !!! SI urmeaza pasii pe care ia dat nighty mai sus !!!! P.S.: Degeaba ai 128 sloturi la HLTV dak nu ai PR-Manager lvl 5:rolleyes:
  18. degeaba ai 128 slots si pr-manager lvl 5 daca nu esti "cunoscut" si nu iti intra oameni pe server adica ai 70 80 si restu gol - investie proasta - de preferat sa cumperi cate 10 slots pe sapt sau la 2 sapt .... nu`s parerea mea iti scoti banii asa ;) din pcw si liga + ca nu arunci banii pe 128 desloturi direct si ramai cu o investitie proasta
  19. eu am avut 2 meciuri care leam avut cu toate sloturile full dar nush am mai jucat pcw si chestii si am pierdur meciurile si acu am putzini tare la sloturi :(
  20. Commissioned by Delta Computers
    Mission objective Win 75 league rounds.
    Mission status 74 / 75 won league rounds.
    Expiration date 2006-04-03 01:00

ce faza.... m-am ars ca lumea :)